Ne găsiți și pe:

Actualitate

Povestea bradului de Crăciun. De ce se împodobește în Ajun

Publicat

pe

Intr-o zi, in timp ce un bradut mic se bucura de primii fulgi de zapada din padure, un iepure a venit la el. S-a uitat la bradut si, fara sa il anunte, a sarit pe crengile lui. Fiind foarte firav, bradutul a inceput sa se clatine. „Nu esti bun de nimic!” – i-a spus iepurasul si a plecat. Bradul s-a simtit foarte rusinat si a inceput sa viseze la acel moment cand va fi si el mare precum brazii din jurul sau.

Urmatoarea zi, un grup de femei mergeau prin padure. Ele au vazut bradutul si au inceput sa rada spunand ca este „copilasul din padure”. Din nou, bradutul s-a simtit foarte rusinat. In fiecare zi, el se ruga sa creasca mai repede… insa era in continuare micut si firav.

Intr-o zi, un vultur a venit in padure si s-a asezat pe un varf de munte. El a spus „Brazii inalti vor fi taiati pentru ca oamenii sa construiasca corabii.”, apoi si-a intins aripile uriase si si-a luat zborul. Bradul era in continuare trist, voia si el sa devina o corabie.

Dupa cateva luni, intr-o dimineata geroasa de decembrie, bradutul privea cum brazii mari din jurul lui erau taiati. Unul dintre muncitori a spus: „Cativa dintre acesti brazi vor fi pusi in case si vor fi decorati pentru Craciun.” Micutul brad voia si el sa fie decorat.

Si, intr-o zi, visul lui s-a implinit. In ajunul Craciunului, micul brad a fost taiat si luat intr-o casuta din padure. In interior era cald si mirosea a prajituri. Parintii si cei patru copilasi au inceput sa decoreze bradutul. Micul brad era acum plin de bomboane, mere colorate, jucarii si luminite. In varful bradului a fost pusa o steluta aurie. Copiii iubeau la nebunie bradutul si au stat in preajma lui intreaga zi.

Bradutul era in sfarsit fericit. Dupa o saptamana de zambete adevarate, veselie, cantece si joaca, bradutul simtea ca se schimba. S-a uitat la el si printre toate jucariile si luminitele, a vazut ca este urat. Crengutele erau lasate, iar cetina cazuse aproape toata.

Si din nou se gandea la viitorul lui si se simtea nefericit. Cateva zile a mai stat in casa, apoi tatal copiilor a decis sa il scoata afara. Bradutul aproape ca nu mai era in viata. Speranta murise. Credea ca o sa fie aruncat. Insa nu a fost asa. Langa casa, barbatul sapase o mica groapa, in care a plantat bradutul.

Bradutul a avut nevoie de doar cateva zile pentru a isi reveni. Crengutele au crescut si de data asta erau mai puternice si mai verzi ca niciodata. Dintr-o data, el si-a dat seama ca a fost norocos; a fost luat in casa si salvat. A avut parte de cele mai frumoase momente ale vietii sale. Ceilalti braduti au ajuns materie prima pentru corabii.

In fiecare an, bradutul crestea tot mai mare. In ajun de Craciun, parintii si copiii se adunau in jurul lui si il impodobeau cu cele mai frumoase decoratiuni. Bradutul nostru era din nou fericit.

Din țară

Când puteți merge cu biciclete și ambarcațiuni între Timișoara și Zrenjanin

Publicat

pe

Punctul temporar de trecere a frontierei de pe Canalul Bega, între Timișoara și Zrenjanin, va fi redeschis și în această vară pentru pietoni și bicicliști, iar într-unul dintre intervalele stabilite și pentru ambarcațiuni, în urma demersurilor inițiate de Consiliul Județean Timiș și cu aprobarea Inspectoratului General al Poliției de Frontieră Române.

În perioada iunie–august 2026, traversarea frontierei va fi posibilă în mai multe intervale, oferind acces la traseul transfrontalier de pe Canalul Bega.

Weekend-urile în care trecerea frontierei va fi posibilă sunt următoarele:

13–14 iunie pietonal (biciclete);

26–28 iunie pietonal (biciclete);

3–5 iulie pietonal (biciclete);

24–26 iulie pietonal (biciclete) și naval/portuar pentru ambarcațiuni;

5–9 august pietonal (biciclete);

28–30 august pietonal (biciclete).

În toate aceste intervale, traversarea frontierei se va face între orele 08:00 și 20:00, pe baza unui document de identitate valabil și cu respectarea reglementărilor în vigoare. În perioada 24–26 iulie, traversarea va fi posibilă inclusiv pe apă.

Traseul dintre Timișoara și Zrenjanin, amenajat pe digul canalului Bega, oferă una dintre cele mai lungi piste de biciclete din România, cu o lungime totală de aproximativ 70 de kilometri, dintre care 37 de kilometri pe teritoriul României, oferind astfel bicicliștilor posibilitatea unei experiențe complete de cicloturism transfrontalier.

Inițiativa Consiliului Județean Timiș continuă să susțină dezvoltarea turismului activ, mobilitatea sustenabilă și cooperarea transfrontalieră dintre comunitățile de pe cele două maluri ale canalului Bega.

Cei interesați să petreacă sfârșitul de săptămână la Zrenjanin pot găsi informații despre cazare și gastronomie pe www.visitzrenjanin.com .

Citeste mai mult

Locale

Primele autobuze electrice scurte intră în circulație, la Timișoara

Publicat

pe

De luni, primele autobuze electrice scurte intră în circulație pe liniile E4, E4B și 46.

Toate cele 30 de vehicule au ajuns deja la Timișoara și trec prin etapele de verificare și recepție.

Autobuzele au o lungime de 10 metri, o capacitate de minimum 65 de pasageri și 20 de locuri pe scaune. Sunt confortabile, nepoluante și accesibile pentru persoanele cu mobilitate redusă, părinții cu cărucioare și vârstnici.

Primăria Timișoara va continuă înnoirea flotei de transport public astfel încât se dorește ca transportul public să devină prima opțiune pentru cât mai mulți timișoreni.

Citeste mai mult

Din țară

Curse cu autocarul FlixBus de la Timișoara către Constanța și Delta Dunării

Publicat

pe

Printre noutățile din rețeaua internă FlixBus se numără liniile directe din Iași către Brașov, Oradea și Timișoara, care facilitează legătura dintre Moldova, centrul și vestul țării.

Conexiunea Iași–Brașov este relevantă mai ales pentru pasagerii care vor să ajungă direct din Moldova către una dintre cele mai căutate destinații turistice din România, pentru city break-uri sau vacanțe la munte, în contextul în care, în prezent, nu există trenuri directe între Iași și Brașov.

Noua rută poate susține atât turismul intern, cât și accesul turiștilor străini către Brașov și zona montană din apropiere, oferind o opțiune de transport directă, accesibilă și ușor de rezervat. În același timp, conexiunile către Oradea și Timișoara contribuie la o mai bună legătură între Moldova și vestul țării, oferind mai multe alternative pentru călătoriile pe distanțe lungi în interiorul României.
Mai multe opțiuni pentru litoral și Delta Dunării – curse directe spre Tulcea și Constanța din Oradea și Timișoara

Pentru sezonul estival, FlixBus suplimentează cursele către litoral și introduce sau consolidează conexiuni către destinații precum Constanța și Tulcea. Astfel, pasagerii au mai multe opțiuni pentru vacanțe la Marea Neagră și pentru călătorii către Delta Dunării. Pe ruta București–Constanța, FlixBus operează patru plecări pe zi, iar prețurile pentru bilete pornesc de la 42 Lei.

Conexiunea Timișoara–Constanța oferă, de asemenea, patru plecări pe zi spre litoralul românesc, facilitând legătura dintre vestul țării și una dintre cele mai căutate destinații de vară. Pe această rută, prețurile pentru bilete pornesc de la 104 Lei. De asemenea, ruta Oradea–Constanța conectează nord-vestul țării cu litoralul românesc, răspunzând cererii mai ridicate pentru călătorii de vară pe distanțe lungi în interiorul României.

În același timp, ruta Craiova–Tulcea facilitează accesul pasagerilor din sudul țării către Delta Dunării, una dintre cele mai importante destinații naturale din România.

Se reiau conexiuni sezoniere către Grecia și Bulgaria

Pentru călătoriile de vară, FlixBus operează curse zilnice către unele dintre cele mai populare destinații de vacanță din Grecia și Bulgaria. Pasagerii pot călători către Salonic și Atena, iar una dintre noutățile sezonului este conectarea orașului Sibiu cu destinații precum Veliko Tarnovo, Sofia și Salonic.

Din București, rutele spre Varna, Burgas, Nisipurile de Aur și Balcic oferă opțiuni directe către litoralul bulgăresc, iar conexiunea către Veliko Tarnovo completează oferta pentru pasagerii care caută un city-break în apropiere.

„Pentru mulți pasageri, planificarea vacanței înseamnă și mai multă atenție la buget. De aceea, rutele directe și posibilitatea de a rezerva din timp, la prețuri accesibile, îi ajută să își organizeze mai ușor călătoriile, într-o perioadă în care costurile de vacanță sunt în creștere”, a declarat reprezentantul FlixBus România.

Călătoria cu FlixBus presupune cumpărarea simplă a biletelor prin intermediul site-ului sau al aplicației FlixBus. După rezervare, pasagerii primesc un cod QR pe telefon sau prin e-mail, astfel încât îmbarcarea este rapidă și nu necesită imprimarea biletului. Pentru o experiență de rezervare și mai simplă, Flix a integrat Revolut Pay în canalele sale digitale, oferind pasagerilor o opțiune de plată rapidă și securizată, fără introducerea manuală a datelor cardului, prin autentificare directă în aplicația Revolut.

Extinderea rețelei pentru sezonul de vară vine într-un context în care interesul pentru călătoriile cu autocarul este în creștere în România. La opt luni de la liberalizarea transportului interjudețean, peste 600.000 de pasageri au călătorit cu FlixBus pe rutele naționale și internaționale din România, iar peste 300.000 dintre aceștia au folosit rutele interne, în perioada iulie 2025 – februarie 2026.

Prezentă în România din 2017, FlixBus și-a extins constant rețeaua internațională, conectând peste 80 de orașe din țară cu 16 țări europene. Prin parteneriate cu operatori locali de transport, compania a devenit o opțiune populară pentru călătoriile internaționale cu autocarul. Din iulie 2025, FlixBus operează și pe segmentul interurban, conectând peste 50 de orașe din România.

Despre Flix

Flix are ca obiectiv transformarea mobilității colective, oferind soluții sustenabile și accesibile pentru călătorii pe distanțe lungi cu autocarul și trenul, în peste 40 de țări de pe patru continente, prin brandurile FlixBus, FlixTrain, Kamil Koç și Greyhound. Cu un model de afaceri bazat pe colaborare cu parteneri locali, Flix, lansat în 2013, a reușit să devină rapid lider de piață în transportul cu autocarul pe distanțe lungi în Europa, America de Nord și Turcia, extinzându-se accelerat și în America de Sud și India.

În timp ce Flix gestionează partea comercială a afacerii, planificarea rețelei, controlul operațiunilor, marketing și vânzări, managementul calității și extinderea continuă a produselor, partenerii  de transport se ocupă de operarea  rutelor. Combinația de start-up tech și companie clasică de transport a poziționat Flix ca lider, schimbând permanent peisajul global al mobilității.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite