Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Studenţii din Timişoara, invitaţi să contribuie la modernizarea Complexului Studenţesc

Publicat

pe

“Pune-ți amprenta pe viitorul tău!” este evenimentul la care vă invită miercuri, tinerii liberali, membri ai Cluburilor Studenţeşti Liberale Timiş. Între orele 12-20, pe platoul din faţa Colegiului Naţional de Artă „Ion Vidu”, sunt aşteptaţi toţi studenţii pentru care Complexul Studenţesc este a doua lor casă, pentru a face propuneri de modernizare a acestui adevărat cartier studenţesc. La eveniment şi-a anunţat participarea şi primarul Nicolae Robu, de la ora 16.30.

“Având în vedere că actuala administraţie locală a desfăşurat ample procese de modernizare a Complexului, CSL Timiş doreşte să ducă mai departe acest demers. Prin această acţiune ne propunem să intermediem comunicarea dintre student şi administraţie. Astfel, miercuri, 20 aprilie, între orele amintite, toţi studenţii sunt aşteptaţi să vină cu propuneri de îmbunătăţire a zonei sau să semnaleze problemele cu care se confruntă”, a precizat Ciprian Trocan, coordonatorul evenimentului.

Studenţii vor scrie pe bileţele propunerile lor, acestea vor fi introduse într-o urnă, iar propunerile studenţilor vor fi apoi înmânate reprezentanţilor administraţiei locale din Timişoara, precum şi reprezentanţilor universităţilor. Pentru ca acţiunea să fie deopotrivă interactivă, dar şi distractivă, tinerii vor avea la dispoziţie un panou, vopsea de diferite culori şi mănuşi, pentru a-şi lăsa amprenta pe pânza special amenajată pentru ei.

“Acţiunea organizată împreună cu colegii mei are scopul de a sprijini şi soluţiona problemele studenţilor, dar şi de a veni cu idei noi de modernizare a Complexului Studenţesc. Îmi doresc ca studenţii să se alăture campaniei noastre şi să conştientizeze că doar având un spirit civic foarte dezvoltat putem contribui la o modernizare şi la o bună funcţionare a societăţii în care trăim”, a adăugat Eugen Grigoroiu, copreşedinte CSL Timiş.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

În noaptea de Înviere programul mijloacelor de transport în comun va fi prelungit, la Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara, prin Societatea de Transport Public Timișoara, asigură transportul în comun cu program extins în noaptea zilei de 11.04.2026, cu ocazia oficierii slujbelor religioase de Paști.

Astfel, transportul public va fi prelungit până la ora 03:30, pentru a putea deservi numărul mare de credincioși, care vor participa la slujbele de Înviere. Singura pauză va fi pe perioada slujbei religioase, în intervalul orar 24:00-01:30.

Drept urmare, graficele de transport vor fi prelungite pentru liniile de tramvai Tv 1, Tv 2, Tv 4, Tv 5, Tv 6, pentru liniile de troleibuz Tb 11, Tb 14, Tb 16, Tb 18, pentru liniile de expres E3 și E7 și pentru linia de autobuz 33.

Citeste mai mult

Cultură

Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală”, ediția cu numărul 50

Publicat

pe

Între 1 și 29 mai 2026, Filarmonica Banatul Timișoara marchează un moment aniversar de referință: ediția a L-a a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”. Cinci decenii de continuitate au consolidat acest festival ca unul dintre cele mai importante repere ale vieții muzicale din Timișoara și din România.

Programul ediției jubiliare este construit în jurul unor lucrări majore din repertoriul simfonic și vocal-simfonic, semnate de compozitori precum Gustav Mahler, Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Felix Mendelssohn, Johann Sebastian Bach și Franz Schubert. Publicul va putea asculta partituri de mare anvergură, dar și lucrări de o finețe aparte, precum ciclul de lieduri „Winterreise”.

Pe scena Filarmonicii vor urca dirijori apreciați pe plan internațional, între care Lawrence Foster, Leo Hussain și Gabriel Bebeșelea. Alături de aceștia, invitați precum pianistul Alexei Volodin, soprana Nadine Koutcher, baritonul Jungrae Noah Kim și soliștii în rezidență ai Filarmonicii în Stagiunea 2025-2026 – violonista Alexandra Conunova și violoncelistul Valentin Răduțiu – contribuie la conturarea unui program artistic rafinat.

Ediția aniversară evidențiază și rolul formativ al festivalului. Elevii Liceul de Artă „Ion Vidu„ și studenții Facultății de Muzică și Teatru Timișoara au ocazia de a evolua pe scena Filarmonicii, în cadrul unor proiecte dedicate tinerelor talente, care le oferă vizibilitate și experiență artistică în contexte profesioniste.

Programul este completat de recitaluri camerale, concerte educative și evenimente speciale, care contribuie la deschiderea festivalului către un public divers.

Biletele sunt disponibile la casieria Filarmonicii și online: https://shorturl.at/oxhAt

Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” a luat naștere în stagiunea 1968‑1969, la inițiativa marilor muzicieni Nicolae Boboc și Ion Românu, cu scopul de a aduce muzica clasică la cel mai înalt nivel și de a transforma Timișoara într-un reper cultural de prestigiu. De atunci, festivalul a devenit un simbol al excelenței artistice, consolidându-și poziția ca unul dintre cele mai importante evenimente muzicale din România.

Organizator: Filarmonica Banatul Timișoara

Program finanțat din bugetul local al Municipiului Timișoara

Citeste mai mult

Locale

Incendiu la biserica-paraclis din lemn de la Săcălaz

Publicat

pe

Biserica de lemn din localitatea Săcălaz cu hramul „Adormirea Maicii Domnului“ a ars, în totalitate marți dimineața, după izbucnirea unui incendiu.

„Marţi, 7 aprilie 2026, în jurul orei 07:25, am fost anunţaţi prin SNUAU 112 despre izbucnirea unui incendiu la o biserică din lemn  – paraclis  provizoriu – din comuna Săcălaz, str. Lacului.

Au fost alertate Detaşamentele 1 şi 2 de Pompieri Timişoara şi la locul evenimentului s-au deplasat trei autospeciale de stingere, un autocamion cu container de stingere, o autoscară mecanică, o autocisternă de 30.000 l si un echipaj SMURD, cu un efectiv de 28 pompieri”, a transmis ISU Timiş.

În sprijin a intervenit şi SVSU Săcălaz.

Focul a fost stins în aproximativ 30 de minute.

Pompierii urmează să stabilească exact cauza izbucnirii incendiului.

Comunitatea din Săcălaz a început mobilizarea pe rețelele de socializare pentru refacerea cât mai rapidă a lăcașului de cult.

Conturi parohie pentru donații:
RON: RO64BTRLRONCRT0616362501
EUR: RO14BTRLEURCRT0616362501
Titular Cont: Parohia Adormirea Maicii Domnului Săcălaz

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite