Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Tinerii care împlinesc 18 ani, sărbătoriţi la Timişoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timişoara organizează în 7 mai 2016, de la ora 11.00, la Grădina de vară Capitol, prima ediţie a Zilei Majoraţilor Timişoarei, un eveniment dedicat tinerilor care împlinesc vârsta majoratului pe parcursul acestui an.

“Este pentru prima dată când avem o astfel de zi şi ne dorim ca şi acest eveniment, alături de celelalte dedicate unor categorii speciale de cetăţeni, să se bucure de succes şi să devină o tradiție în oraşul nostru”, primarul Timişoarei, Nicolae Robu.

Programul manifestării va debuta cu Orchestra „Timişoara Big Band”, care va interpreta un repertoriu variat, de la muzică uşoară pentru tineret, la disco sau muzică de film. Vor urma momente muzicale şi coregrafice, spectacole de teatru, dans sportiv, dans popular românesc sau zumba, susţinute de elevii liceelor partenere. Orchestra de tineret a Casei de Cultură a Municipiului va prezenta un concert pe teme muzicale din filme celebre şi hituripop aranjate într-o manieră simfonică.

PROGRAM:
11:00 Orchestra „Timişoara Big Band” a Casei de Cultură a Municipiului
12:00 Liceul cu Program Sportiv „Banatul” – demonstraţie de zumba
12:30 Colegiul Naţional Bănăţean -musical prezentat de trupa de teatru în limba engleză a şcolii, Heaveny Hell, trupa de dans popular românesc, momente muzicale, dans sportive
13:00 Colegiul de Artă „Ion Vidu” – trupa „Fancy Pants”, monolog  „Harpagon” din Avarul de Moliere, moment coregrafic, monolog „Bianca” din Pisica Verde de Elise Wilk, muzică uşoară
13:50 Liceul Teoretic Grigore Moisil – piesă deteatru cu trupa „Persona”
14:30 Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” – moment musical
14.40 Orchestra de tineret a Casei de Cultură a Municipiului Timişoara

În continuarea programului, CHECK-OUTimișoara – Capitala Tineretului din România vă invită la un maraton cultural, în patru puncte din oraș. Tinerii părinți sunt așteptați să deseneze în Parcul Copiilor, tinerii și întreaga comunitate sunt invitați la un picnic cultural în Parcul Justiției, o sesiune de improvizație muzicală în Piața Unirii și lecții de dans în Piața Libertății.

Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Timişoara, cu sprijinul Filarmonicii Banatul şi al Casei de Cultură a Municipiului Timişoara.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

Zboruri directe de la Timișoara spre Istambul, cu compania Turkish Airlines

Publicat

pe

Lansarea primei curse directe spre Istanbul cu Turkish Airlines de pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia“ din Timișoara a avut loc miercuri, 1 aprilie.

Astfel s-a deschis o conexiune importantă a orașului Timișoara, a vestului șării, către una dintre cele mai mari porți aeriene ale lumii.

Nu este doar o nouă rută, ci o conexiune reală cu sute de destinații internaționale, 350 mai exact, din 132 de țări, care crează mai multe oportunități pentru business, turism și dezvoltare.

Timișoara tocmai a devenit și mai conectată, iar întreaga lume e mai aproape ca niciodată.

Zborurile vor avea o frecvență de 5/săptămână iar prețurile pornesc de la 116 euro/călătorie.

Zborul pe ruta Timișoara – Istanbul, operat de compania Turkish Airlines, durează 1 oră și 40 de minute.

Citeste mai mult

Locale

Se reia circulația cu vaporașele pe Bega, la Timișoara

Publicat

pe

Începând cu 1 aprilie 2026, transportul public pe apă se va relua oficial în Timișoara!

Zilele trecute, vaporașele STPT au fost lansate la apă, pregătind reluarea curselor regulate pe canalul navigabil Bega.

Cele șase ambarcațiuni de pasageri care au navigat pe canalul navigabil Bega în sezonul 2025 au fost retrase, începând cu data de 1 noiembrie 2025, pe platforma special amenajată din Depoul Dâmbovița.

Anul trecut, peste 140.000 de timișoreni și turiști au ales vaporașele STPT pentru deplasările lor în oraș sau pentru momentele de relaxare pe Bega, făcând parte din povestea transportului public pe apă al Timișoarei.

Citeste mai mult

Administrație

Aplicația Atlas, activă la Timișoara. Se pot obține certificate fiscale

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara, prin Direcția Fiscală, reamintește contribuabililor, persoane fizice și juridice, că pot obține automat certificatele de atestare fiscală necesare la achiziția de bunuri mobile și imobile prin aplicația Atlas.

Astfel, persoanele care dețin un cont în aplicație pot accesa secțiunea „Certificate fiscale” și selecta opțiunea „Necesar alte scopuri”, pentru a genera automat documentele fiscale necesare în diverse situații, fără verificări suplimentare.

Timișorenii pot obține instant certificatul fiscal pentru diverse situații, cum ar fi: credit ipotecar, bancă, chirie, bursă școlară, ajutor social, informare, instanță, ambasade, cetățenie, licitații, obținere avize, cesiunea părților sociale, radierea sau dizolvarea societăților. De asemenea, certificatul fiscal este emis automat și pentru instituții sau programe precum: ANAF, Administrația Fondului de Mediu (panouri fotovoltaice), Institutul Național al Patrimoniului – Programul Național de Restaurare, Programul Rabla (achiziția de autoturisme), schema de minimis sau fonduri europene.

Pentru operațiuni care necesită verificări suplimentare din partea Direcției Fiscale, cum ar fi vânzarea bunurilor sau cesiunea unui contract de leasing, certificatul fiscal se eliberează pe baza verificărilor interne.

Pentru a folosi serviciul online, contribuabilii trebuie să dețină un cont de acces în Atlas (user și parolă). Accesul la platformă se face aici: https://plata.dfmt.ro/Plata2/auth/login

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite