Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Actualitate

Gata cu abuzurile împotriva celor mici. A fost aprobată înființarea Avocatului Copilului

Publicat

pe

Guvernul a aprobat înfiinţarea Avocatului Copilului, ca structură distinctă în cadrul instituţiei Avocatul Poporului şi care se va ocupa exclusiv de protecţia drepturilor copilului. Noua structură va primi şi va soluţiona plângerile individuale făcute de copii sau de reprezentanţi ai acestora împotriva instituţiilor publice din domeniul sănătăţii, educaţiei şi protecţiei speciale a copilului.

Executivul a adoptat un proiect de lege care modifică şi completează Legea 35/1997 privind organizarea şi funcţionarea instituţiei Avocatul Poporului şi care dă posibilitatea copiilor să facă plângeri direct Avocatului Copilului. „Până acum, problematica drepturilor copilului era inclusă într-un domeniu mai larg care viza copiii, familia, tinerii, pensionarii şi persoanele cu handicap”, se spune într-un comunicat al Guvernului.

Noua structură numită Avocatul Copilului va putea primi şi soluţiona plângerile individuale făcute de copii sau de reprezentanţi ai acestora care vizează instituţii publice din domeniul sănătăţii, educaţiei şi protecţiei speciale a copilului. Ulterior, Avocatul Copilului va face verificări la instituţiile publice reclamate. În plus, acesta va realiza studii şi evaluări pentru a stabili gradul în care autorităţile administraţiei publice centrale sau locale, dar şi specialiştii sau persoanele fizice din România respectă drepturile copilului.

Potrivit actului normativ, începând cu 1 ianuarie 2018 vor fi înfiinţate 18 noi posturi în cadrul noii structuri, din care patru posturi în cadrul aparatului central al Avocatului Poporului şi câte un post pentru fiecare birou teritorial. Persoanele respective vor instrumenta exclusiv dosarele şi cazurile care vizează problematica drepturilor copilului.

„Prin adoptarea acestui act normativ, Guvernul respectă recomandarea de ţară făcută României de Comitetul ONU pentru Drepturile Copilului de la Geneva, având în vedere că instituţia Avocatului Poporului este organizată şi funcţionează în conformitate cu Principiile de la Paris, conform cărora statele membre sunt încurajate să creeze sau să consolideze instituţiile naţionale, cărora să le confere un mandat cât mai amplu posibil în promovarea şi protecţia drepturilor omului”, se arată în comunicat.

Drepturile copilului sunt precizate clar în Convenţia ONU cu privire la Drepturile Copilului care a fost adoptată de Adunarea Generală a Naţiunilor Unite la 20 noiembrie 1989, iar din 1990 a devenit lege internaţională şi a fost ratificată de majoritatea ţărilor din lume, inclusiv România.

Convenția constă din 54 de standarde şi obligaţii universal valabile care definesc nevoile de bază ale copiilor de pretutindeni: dreptul la viață, dreptul de a se dezvolta la potențialul maxim, dreptul la protecție față de abuz și exploatare, dreptul la educaţie, dreptul de a participa pe deplin la viața de familie, viața culturală și socială.

Cele patru principii de bază ale Convenției sunt nondiscriminarea, devotamentul față de interesul superior al copilului, dreptul la viață, supraviețuire și dezvoltare precum și respectul pentru punctele de vedere ale copilului.

Conform ultimului Eurobarometru european, 8 din 10 copii români declară că ştiu care sunt drepturile copilului (83% faţă de media europeană de 65%), România clasându-se astfel pe primul loc din Uniunea Europeană. Cel mai mare procentaj de tineri care consideră că drepturile copilului sunt foarte bine protejate în ţara lor s-a înregistrat în Olanda (97%, cu 21% mai mult faţă de media europeană). Portugalia şi România sunt singurele ţări unde majoritatea respondenţilor au opinii negative în acest sens şi consideră că drepturile copilului şi protecţia copilului nu sunt văzute ca priorităţi.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, turul 2. În județul Timiș, Nicușor Dan are cele mai multe voturi

Publicat

pe

În județul Timiș, în cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale, Nicuşor Dan a câştigat alegerile cu peste 62.000 de voturi în plus faţă de contracandidatul său de la AUR, George Simion.

Conform statisticilor, în municipiul Timişoara şi comunele periurbane alegătorii au votat pentru Nicuşor Dan.

De asemenea, votanții din municipiul Lugoj şi oraşul Sânnicolau Mare, dar şi alte câteva comune, au votat pentru Nicuşor Dan, chiar dacă în primul tur l-au preferat pe George Simion.

După al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale, în Timiş, Nicuşor Dan a obţinut 58,42 la sută din voturi, iar contracandidatul său, George Simion a obţinut 41,58 la sută.

În Timişoara, Nicuşor Dan a obţinut 69,19 la sută din voturi, iar George Simion – 30,81 la sută.

Duminică, în judeţul Timiş, la urne s-au prezentat 59,52 la sută din alegătorii cu drept de vot.

În primul tur al alegerilor, Simion s-a aflat pe prima poziţie în acest judeţ.

Citeste mai mult

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, Turul 2: Nicușor Dan a fost ales președintele României

Publicat

pe

ACTUALIZARE:

Autoritatea Electorală Permanentă anunţă că au fost centralizate toate procesele verbale de la cele peste 20.000 de secţii de votare din ţară şi străinătate, iar rezultatele arată că Nicuşor Dan a obţinut 53,60%, iar George Simion – 46,40%.

Este vorba despre 11.507.695 voturi, dintre care 6.168.696 au revenit lui Nicușor Dan, respectiv 53,60%, iar 5.338.999 lui George Simion, respectiv 46,40%.

Știrea inițială:

Candidatul independent Nicuşor Dan conduce cu peste 54%, după ce s-au centralizat peste 10 milioane de voturi, în țară și străinătate.

Între cei doi candidaţi este o diferenţă de 877.070 voturi, în valoarea lui Nicuşor Dan.

În total, au votat la aceste alegeri 11.641.866 persoane, dintre care peste 1,6 milioane în afara ţării.

Citeste mai mult

Din țară

ALEGERI PREZIDENȚIALE, TURUL 2. Nicușor Dan, cu 10 procente mai mult decât contracandidatul său, în exit-poll-uri

Publicat

pe

Conform rezultatelor sondajelor realizate, de Centrul de Sociologie Urbană și Regională – CURS, în ziua votului, Nicuşor Dan, candidatul independent la alegerile prezidențiale, are un avans de 8-10 procente înaintea lidetului AUR, George Simion.

Potrivit datelor CURS, Nicuşor Dan a obţinut 54,1 % din voturile din ţară la scrutinul de duminică.

Candidatul AUR, George Simion are un scor de 45,9%.

Prezenţa la vot a fost de peste 64%.

viewscntDatele sunt valabile pentru ora 20:00 și doar pentru secțiile de pe teritoriul României, fără a ține cont de secțiile din străinătate.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite