Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

Locale

Loredana concertează la Ziua Județului Timiș, ediția a III-a. Programul evenimentelor

Publicat

pe

Tradiția, perseverența, multiculturalitatea și vocația occidentală a locuitorilor săi fac din Județul Timiș un important pol cultural și economic european. Toate acest virtuți, dobândite de-a lungul unei istorii bogate, sunt evidențiate public în fiecare an, în 28 iulie, de către Consiliul Județean, de Ziua Județului, marcată începând cu 2016.

În acest an, CJ Timiș a pregătit o serie întreagă de evenimente cultural-educative, desfășurate pe parcursul a patru zile, în perioada 25 – 28 iulie.

25 iulie e Ziua Porților Deschise la Consiliul Județean, eveniment dedicat copiilor. Aceștia vor putea vizita instituția și afla ce înseamnă administrarea județului. Programări se pot face sunând la numerele de telefon 0256.406.337 sau 0256.406.323.

Vineri, 26 iulie, va avea loc, la Filarmonica din Timișoara, un spectacol oferit de Ansamblul Profesionist Banatul și Ansamblul „Moștenitorii” din Republica Moldova. Spectacolul se va desfășura în intervalul orar 18:30-21:30, iar intrarea se face pe bază de invitații, care pot fi ridicate de la sediul Centrului de Cultură și Artă al Județului, str. E. Ungureanu nr. 1, Timișoara, începând cu data de 23 iulie, ora 10.00.

SÂMBĂTĂ, 27 IULIE

17:30-18:30 Tur al fanfarei din Boblingen, Germania (Catedrala Mitropolitană – Piața Victoriei – Piața Libertății – Piața Unirii – Bastionul Theresia);

18:30-19:00 Concert al fanfarei din Boblingen, Germania (Bastionul Theresia);

19:00-20:00 Spectacol de teatru pentru tineret – Merlin ,,Ursul păcălit de vulpe” (Bastionul Theresia);

20:00-21:00 Spectacol Gașca ZURLI (Bastionul Theresia).

 

DUMINICĂ, 28 IULIE

12.00-14.00 Ședință festivă a Consiliului Județean Timiș, expoziții (Sediul CJ Timiș);

16:30-17:30 Tur al fanfarei din Boblingen, Germania (Catedrala Mitropolitană – Piața Victoriei – Piața Libertății – Piața Unirii – Bastionul Theresia);

17:30-18:00 Concert al fanfarei din Boblingen, Germania (Bastionul Theresia);

18:00-19:00 „Reconstituire istorică 1919” (Bastionul Theresia);

19:00-20:00 Expoziție – „Timișul de altădată” (Centrul Multifuncțional Bastion);

20:00-21:00 Concert Alex Calancea Band (Bastionul Theresia);

21:00-22:00 Concert LOREDANA (Bastionul Theresia).

„Cinstirea istoriei și celebrarea prezentului sunt importante pentru noi, cei de la Consiliul Județean. Evenimentele pregătite se adresează tuturor timișenilor, de la cei mai mici, la cei mai mari. Avem, printre altele, acțiuni pentru copii, spectacole de muzică populară, dar și un concert cu unul dintre cele mai mari nume din lumea muzicii românești, Loredana. Reconstituirea istorică de duminică va aduce și mai multă culoare sărbătorii. Am pornit pe acest drum în 2016 și vom continua să lucrăm pentru a ne întări identitatea și a arăta tuturor unitatea și puterea comunității noastre”, spune președintele Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra.

28 iulie a fost aleasă, în 2016, Ziua Județului Timiș, pentru a marca instaurarea administrației românești în județ, în anul 1919, după retragerea trupelor de ocupație de pe teritoriul comitatului Timiș.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Locale

ATENȚIE! Circulația rutieră este restricționată în mai multe zone din Timișoara, pentru lucrări și evenimente

Publicat

pe

Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea sau, după caz, închiderea circulației rutiere în mai multe zone din oraș, începând de sâmbătă, 21 iunie 2025, în vederea realizării unor lucrări de mentenanță sau a desfășurării unor evenimente.

Astfel, circulația rutieră va fi închisă în data de 21 iunie 2025, pe bulevarul Cetății, în vederea desfășurării evenimentului „Străzi pentru Comunitate”, ce prevede activități și spectacole dedicate copiilor, concerte, jocuri și picnicuri atipice.

Prin urmare, circulația rutieră va fi închisă pe tronsonul strada Gheorghe Lazăr – Calea Torontalului, în intervalul orar 07:00-22:00. Mai mult, și circulația tramvaielor pe liniile 4 și 7 va fi închisă între intersecțiile bulevardul Cetății – Calea Torontalului și bulevardul Cetății – strada Gheorghe Lazăr, iar liniile de tramvai 4 și 7 vor circula deviat cu întoarcere la buclă Ronaț.

De asemenea, în perioada 23 iunie 2025 – 28 iunie 2025, circulația rutieră va fi închisă pe strada Remus, tronsonul cuprins între strada Virgil Madgearu și Piața Plevnei, în intevalul orar 08:00-17:30, în vederea refacerii infrastructurii drumului.

Recomandăm șoferilor să folosească rute alternative pe perioada desfășurării lucrărilor.

Citeste mai mult

Locale

O nouă pizzerie deschisă în sudul Timișoarei promite să cucerească iubitorii de arome italiene: Pizza-ColosseumTimisoara

Publicat

pe

Sudul Timișoarei are un nou motiv de bucurie culinară: recent s-a deschis Pizza-ColosseumTimisoara, un loc care îmbină tradiția italiană autentică cu ingrediente proaspete și servicii rapide.

Situată într-o zonă accesibilă pentru locuitorii din Giroc, Chișoda, Calea Șagului, Calea Girocului și Bălcescu-Braitim, pizzeria promite să devină rapid una dintre favoritele din oraș.

La cârma bucătăriei se află nimeni altul decât Giuseppe Tizzani, cunoscut sub numele de „Pipo”, un bucătar italian cu renume, care aduce cu el pasiunea și măiestria tradițională din inima Italiei.

Sub semnătura sa, fiecare pizza este o experiență – de la clasicul Margherita (29 de lei) până la specialitatea casei, Pizza Colosseum, un deliciu care pornește de la 36 de lei și promite o explozie de gusturi.

Pizza-ColosseumTimisoara oferă momentan doar livrare sau ridicare de la locație, între orele 12:00 și 21:45, de luni până sâmbătă. Clienții pot comanda pizza medie începând cu 29 de lei, iar gama variată acoperă atât preferințele clasice, cât și combinații inovative.

Și veștile bune nu se opresc aici: în curând, meniul se va extinde cu paste proaspete, preparate cu rețete tradiționale italiene, dar și cu specialități românești reinterpretate în stilul unic al lui Pipo.

Dacă ești în căutarea unei pizza autentice, cu blat perfect rumenit, sos de roșii aromat și toppinguri de calitate, Pizza-ColosseumTimisoara e locul de unde trebuie să comanzi.

Gustul Italiei e acum mai aproape ca niciodată – la doar un telefon distanță (0775.11.28.11)

Pentru comenzi rapide și delicioase, sudul Timișoarei are un nou reper: Pizza-ColosseumTimisoara.

Meniul poate fi vazut pe www.pizza-colosseumtimisoara.ro

Citeste mai mult

Locale

O nouă acțiune de deratizare pentru combaterea rozătoarelor, la Timișoara

Publicat

pe

Primăria Municipiului Timișoara anunță o nouă acțiune de deratizare în vederea combaterii rozătoarelor, în perioada 24 iunie 2025 – 8 iulie 2025.

În cazul în care vremea va fi nefavorabilă, operațiunile vor fi reprogramate și comunicate la o dată ulterioară.

Produsul folosit în combaterea rozătoarelor, Facorat Pastă (substanţă activă Brodifacoum) este avizat de Comisia Naţională pentru Produse Biocide din cadrul Ministerului Sănătăţii şi se regăsește în Registrul Naţional al Produselor Biocide avizate de către Ministerul Sănătăţii. Substanța face parte din Grupa III de toxicitate. Personalul implicat în efectuarea lucrărilor este calificat și autorizat în conformitate cu legislația în vigoare, fiind dotat cu echipament de protecție corespunzător.

Staţiile de intoxicare sunt astfel concepute încât să permită doar accesul rozătoarelor, iar raticidul are adăugată o substanţă foarte amară pentru descuraja ingerarea de către restul mamiferelor. Sunt interzise golirea, deteriorarea sau sustragerea staţiilor destinate plasării momelilor, amplasate de către operatorul serviciilor de deratizare pe domeniul public.

Cetățenii, în special copiii, bătrânii și deținătorii de animale de companie, sunt rugați să evite pe cât posibil contactul direct cu momeala raticidă. În cazul ingerării accidentale, antidotul recomandat de producător este vitamina K.

Pentru o eficiență sporită a acțiunii, municipalitatea apelează la colaborarea cetățenilor și recomandă igienizarea spațiilor proprii de depozitare a deșeurilor menajere, atât în interiorul, cât și în exteriorul clădirilor.

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite