Publicat

pe

Mircea Petroman

Concordia Chiajna a venit la Timişoara cu gândul să obțină măcar un punct în lupta directă cu formația timişoreană. Au plecat cu toate trei punctele, lăsându-i pe alb-violeți cantonați în zona retrogradării.
    Meciul a început cu o ratare monumentală a violeților, in minutul 11, prin Elek. Apoi jocul a devenit unul haotic, de ambele părți fără alte ocazii de gol până la finalul primei reprize..
    Oaspeții deschid scorul în partea secundă prin Milevski din penalty în minutul 54.
    Egalarea se produce în minutul 66, Nimely aducând o brumă de speranță în sufletele puținilor spectatori aflați în tribunele de pe Dan Păltinișanu.
    În minutul 73,  Obodo se trezeşte complet liber in careu şi înscrie pentru Chiajna: 1-2 !
    Clarificarea situației din teren vine în minutul 89, când acelaşi Obodo înscrie golul 3 pentru echipa vizitatoare.
    După această partidă, şansele echipei timişorene să mai rămană in prima divizie s-au micşorat simțitor.
    Poli: Stauss- Belu, Bocşan, Cânu, Scutaru- Popescu, Jenkins, Nimely, Hernandez- Bărbuț, Elek.
    Rezerve: Gomis, Pisas, Rajcomar, Zicu, Doman, Torres
    Concordia: Bălgrădean – Feussi, Odibe, Tincu, Niasse – Grădinaru, Cristescu, Obodo, Roşu – Pena, Milevski.
     Rezerve: Matache, Serediuc, Giurgiu, Cristea, Garcia.

pe

Spania este noua campioană UEFA EURO 2024, după ce a învis Anglia în finala de la Berlin.

Pe Olympiastadion din Berlin, în fața a 74.475 de spectatori Spania și Anglia au făcut un adevărat spectacol în finala EURO 2024.

Cu prinții celor două țări în tribune și cu multe alte personaje celebre, naționala Spaniei a reușit să se impună cu scorul de 2 la 1 în cele 90 de minute regulamentare și să câștige o noua cupă europeană.

În tribune atmosfera a fost una magnifică, creată de fanii englezi care au luat peste 70% dintre bilete.

Anul acesta selecționata Angliei a încearcat să cucerească prima cupă europeană din palmares, după ce acum patru ani a pierdut finala chiar la Londra, pe stadionul Wembley, în fața Italiei la lovituri de departajare.

fotbal

EURO 2024. Începe Campionatul European de fotbal, în Germania

Publicat

pe

Campionatul European de fotbal începe, vineri, în Germania. Din 14 iunie până la 14 iulie, 24 de echipe, între care şi România, vor juca pentru a obține titlul european.

10 iulie, Dortmund – ora 22:00

Finala EURO 2024 se va juca la 14 iulie 2024.

Meciurile de la Campionatul European de Fotbal din Germania vor fi transmise în România de Pro TV şi Pro Arena.

fotbal

Încă o victorie pentru violeți

Publicat

pe

Etapa a 16-a a ligii secunde a adus violețiilor a cincea victorie din actualul sezon. Este însă și al doilea 1-0 la rând, după ce Politehnica s-a impus la Buzău miercuri, iar astăzi pe Știința cu FK Csikszereda.

Jocul cu harghitenii a fost destul de echilibrat, dar gazdele au avut un plus, mai ales în partea secundă, când, în afara golului, a avut și o bară, dar și alte ocazii mari de a înscrie.

Eroul partidei a fost experimentatul Alin Ignea, care a înscris cu capul, dintr-o centrare a lui Dros în minutul 49.

Etapa viitoare, Poli va juca miercuri în derbiul orașului, pe terenul Ripensiei

ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Dros, Ignea – C. Popescu (F. Trip 90+2′), Ungureanu (Zabun 34′), Schieb (Vidrăsan 39′) – Axente
Antrenor: Octavian Benga

Csikszereda: Gyenge – Palmeş, Csuros, Lalic, Majzik – Eder Gonzalez (cpt.), Kalman (Hodgyai 75′) – Erdei, Magyari (Jebari 63′), Pinter – Becze (Barta 75′)
Antrenor: Valentin Suciu