Ne găsiți și pe:
pergole retractabile

fotbal

Poli aproape de liga a 2-a

Publicat

pe

    Mircea Petroman
 
     Concordia Chiajna a venit la Timişoara cu gândul să obțină măcar un punct în lupta directă cu formația timişoreană. Au plecat cu toate trei punctele, lăsându-i pe alb-violeți cantonați în zona retrogradării.
    Meciul a început cu o ratare monumentală a violeților, in minutul 11, prin Elek. Apoi jocul a devenit unul haotic, de ambele părți fără alte ocazii de gol până la finalul primei reprize..
    Oaspeții deschid scorul în partea secundă prin Milevski din penalty în minutul 54.
    Egalarea se produce în minutul 66, Nimely aducând o brumă de speranță în sufletele puținilor spectatori aflați în tribunele de pe Dan Păltinișanu.
    În minutul 73,  Obodo se trezeşte complet liber in careu şi înscrie pentru Chiajna: 1-2 !
    Clarificarea situației din teren vine în minutul 89, când acelaşi Obodo înscrie golul 3 pentru echipa vizitatoare.
    După această partidă, şansele echipei timişorene să mai rămană in prima divizie s-au micşorat simțitor.
    Poli: Stauss- Belu, Bocşan, Cânu, Scutaru- Popescu, Jenkins, Nimely, Hernandez- Bărbuț, Elek.
    Rezerve: Gomis, Pisas, Rajcomar, Zicu, Doman, Torres
    Concordia: Bălgrădean – Feussi, Odibe, Tincu, Niasse – Grădinaru, Cristescu, Obodo, Roşu – Pena, Milevski.
     Rezerve: Matache, Serediuc, Giurgiu, Cristea, Garcia.
 

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

fotbal

EURO 2024. Începe Campionatul European de fotbal, în Germania

Publicat

pe

Campionatul European de fotbal începe, vineri, în Germania. Din 14 iunie până la 14 iulie, 24 de echipe, între care şi România, vor juca pentru a obține titlul european.

Programul complet al meciurilor de la Campionatul European 2024:

14 iunie

Grupa A: Germania – Scoţia (München) – ora 22:00

15 iunie

Grupa A: Ungaria – Elveţia (Köln) – ora 16:00

Grupa B: Spania – Croaţia (Berlin) – ora 19:00

Grupa B: Italia – Albania (Dortmund) – ora 22.00

16 iunie

Grupa D: Polonia – Olanda (Hamburg) – ora 16:00

Grupa C: Slovenia – Danemarca (Stuttgart) – ora 19:00

Grupa C: Serbia – Anglia (Gelsenkirchen) – ora 22:00

17 iunie

Grupa E: România vs Ucraina (München) – ora 16:00

Grupa E: Belgia – Slovacia (Frankfurt) – ora 19:00

Grupa D: Austria vs Franţa (Düsseldorf) – ora 22:00

18 iunie

Grupa F: Turcia vs Georgia (Dortmund) – ora 19:00

Grupa F: Portugalia vs Cehia (Leipzig) – ora 22:00

19 iunie

Grupa B: Croaţia – Albania (Hamburg) – ora 16:00

Grupa A: Germania – Ungaria (Stuttgart) – ora 19:00

Grupa A: Scoţia – Elveţia (Köln) – ora 22:00

20 iunie

Grupa C: Slovenia – Serbia (München) – ora 16:00

Grupa C: Danemarca – Anglia (Frankfurt) – ora 19:00

Grupa B: Spania – Italia (Gelsenkirchen) – ora 22:00

21 iunie

Grupa E: Slovacia – Ucraina (Düsseldorf) – ora 16:00

Grupa D: Polonia – Austria (Berlin) – ora 19:00

Grupa D: Olanda – Franţa (Leipzig) – ora 22:00

22 iunie

Grupa F: Georgia – Cehia (Hamburg) – ora 16:00

Grupa F: Turcia – Portugalia (Dortmund) – ora 19:00

Grupa E: Belgia vs România (Köln) – ora 22:00

23 iunie

Grupa A: Elveţia – Germania (Frankfurt) – ora 22:00

Grupa A: Scoţia – Ungaria (Stuttgart) – ora 22:00

24 iunie

Grupa B: Croaţia – Italia (Leipzig) – ora 22:00

Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf) – ora 22:00

25 iunie

Grupa D: Olanda – Austria (Berlin) – ora 19:00

Grupa D: Franţa – Polonia (Dortmund) – ora 19:00

Grupa C: Anglia – Slovenia (Köln) – ora 22:00

Grupa C: Danemarca – Serbia (München) – ora 22:00

26 iunie

Grupa E: Slovacia vs România (Frankfurt) – ora 19:00

Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart) – ora 19:00

Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg) – ora 22:00

Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen) – ora 22:00

Optimile de finală

29 iunie

Locul 2A – Locul 2B (Berlin) – ora 19:00

Locul 1A – Locul 2C (Dortmund) – ora 22:00

30 iunie

Locul 1C – Locul 3D/E/F (Gelsenkirchen) – ora 19:00

Locul 1B – Locul 3A/D/E/F (Koln) – ora 22:00

1 iulie

Locul 2D – Locul 2E (Düsseldorf) – ora 19:00

Locul 1F – Locul 3A/B/C (Frankfurt) – ora 22:00

2 iulie

Locul 1E – Locul 3A/B/C/D (Munchen) – ora 19:00

Locul 1D – Locul 2F (Leipzic) – ora 22:00

Sferturile de finală

5 iulie, Stuttgart – ora 19:00

5 iulie, Hamburg – ora 22:00

6 iulie, Düsseldorf – ora 19:00

6 iulie, Berlin – ora 22:00

Semifinale

9 iulie, Munchen – ora 22:00

10 iulie, Dortmund – ora 22:00

Finala EURO 2024 se va juca la 14 iulie 2024.

Meciurile de la Campionatul European de Fotbal din Germania vor fi transmise în România de Pro TV şi Pro Arena.

Citeste mai mult

fotbal

Încă o victorie pentru violeți

Publicat

pe

Etapa a 16-a a ligii secunde a adus violețiilor a cincea victorie din actualul sezon. Este însă și al doilea 1-0 la rând, după ce Politehnica s-a impus la Buzău miercuri, iar astăzi pe Știința cu FK Csikszereda.

Jocul cu harghitenii a fost destul de echilibrat, dar gazdele au avut un plus, mai ales în partea secundă, când, în afara golului, a avut și o bară, dar și alte ocazii mari de a înscrie.

Eroul partidei a fost experimentatul Alin Ignea, care a înscris cu capul, dintr-o centrare a lui Dros în minutul 49.

Etapa viitoare, Poli va juca miercuri în derbiul orașului, pe terenul Ripensiei

ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Dros, Ignea – C. Popescu (F. Trip 90+2′), Ungureanu (Zabun 34′), Schieb (Vidrăsan 39′) – Axente
Antrenor: Octavian Benga

Csikszereda: Gyenge – Palmeş, Csuros, Lalic, Majzik – Eder Gonzalez (cpt.), Kalman (Hodgyai 75′) – Erdei, Magyari (Jebari 63′), Pinter – Becze (Barta 75′)
Antrenor: Valentin Suciu

PETROMAN MIRCEA

Citeste mai mult

fotbal

UTA a câștigat derbyul Vestului

Publicat

pe

Cele două mari rivale, Poli și UTA s-au întâlnit sâmbătă, la Arad în derbyul Vestului.

Dacă pe teren spectacolul nu a fost unul atât de reușit, în tribune cele două galerii au făcut din nou un spectacol demn de un derby.

Meciul a fost câștigat de către arădeni cu scorul de 1 la 0, singurul gol fiind marcat în minutul 50 de către Rus.
Rămași în 10 jucători din minutul 69, gazdele au reușit să se apere până la final și să țină tabela nemodificată.
UTA: Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Stancu – Isac, Moise (’77, Șeroni) – Miculescu, Ioniță (’70, Lorenzi), Buhăcianu – C. Rus.

Antrenor: Laszlo Balint.

ASU Politehnica: Contra – Jurj, Mera (c.), Scutaru, Cherecheș (’64, Coadă) – Dros, Popescu – Alin Manea (’52, Ungureanu), Ignea (’77, Zabun), Schieb – Axinte.

Antrenor: Mugur Gușatu.

PETROMAN MIRCEA

Citeste mai mult

Articole recente

TIMIȘOARA Vremea

Cele mai citite