Ne găsiți și pe:

Actualitate

Întâlnirile de joi: Echipa TM2021 – oraş candidat organizează întâlniri de lucru

Publicat

pe

În decembrie 2015, Timişoara a fost nominalizată pe lista scurtă a oraşelor din România care intră în cea de-a doua etapă a competiţiei pentru titlul de Capitală Europeană a Culturii în anul 2021.

Dosarul Timişoarei a convins juriul de experţi că oraşul merită să continue cursa, alături de Baia Mare, Bucureşti şi Cluj-Napoca.

Pentru cea de-a doua etapă a candidaturii oraşului, echipa TM2021 îşi concentrează activităţile în scopul rafinării conceptul existent – Shine your light! Light up your city! / Luminează oraşul prin tine și al încheierii de parteneriate solide în plan local și european, pe baza recomandărilor juriului de experţi, aşa cum au fost ele formulate în raportul publicat la finalul lunii ianuarie a.c.

Întâlnirile de joi au ca scop implicarea comunităţii artistice locale, de la specialiştii din domeniul industriilor culturale şi creative (design, publishing, IT, film, artele spectacolului, muzică) la artişti şi tineri creatori şi ONG-uri. Acestea cuprind o scurtă prezentare a punctelor cheie ale candidaturii și se concentrează pe dezbateri în grupuri de lucru.

În perioada 11 februarie – 3 martie 2016, în fiecare joi, începând cu ora 18:00, operatorii culturali din Timişoara sunt invitaţi la sediul Asociaţiei Timişoara–Capitală Culturală Europeană, la Bastionul Maria Theresia (Str. Martin Luther nr. 4, Corp B1, etaj I) pentru a lucra împreună cu echipa TM2021 la îmbunătăţirea programului cultural.

“Considerăm esenţială continuarea procesului de crowdsourcing (externalizare către publicul larg) prin care s-au născut ideile care stau la baza dosarului. Astfel, invităm din nou la dialog operatorii culturali din Timişoara, în scopul completării și detalierii programul cultural existent şi pentru a identifica partenerii locali și organizatorii pentru 2021”, susţin membrii echipei programului cultural.

Detalii suplimentare şi noutăţi despre activităţile Asociaţiei se găsesc pe:
– site-ul ATCCE: timisoara2021.ro,
– pagina de Facebook: facebook.com/timisoara2021eu,
– contul de Instagram: instagram.com/timisoara2021,
– contul de Twitter: twitter.com/timisoara2021.

Citeste mai mult
Click pentru a comenta

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Din țară

Restricții de circulație pe Autostrada A1 Deva – Nădlac

Publicat

pe

Pentru realizarea unor reparații la partea carosabilă înainte de recepția finală a obiectivului „Proiectare și execuție autostrada Lugoj – Deva, Lot 3”, este necesară închiderea traficului rutier pe autostrada A1, între nodurile rutiere Dobra și Holdea (A1, km 401+510 – km 412+300) și devierea circulației pe următoarea rută, pentru relația Deva – Nădlac și retur:

A1 Deva –> A1 km 401+510 (nod rutier Dobra) –> DN 68A km 64+536 (nod rutier Holdea) –> DN 68A (Coșevița, Coșava, Margina) –> DN 68A km 38+750 (nod rutier Margina) –> A1 km 425+910 –> Nădlac.

Restricția este valabilă în perioada 17 – 19 iunie 2026.

Semnalizarea temporară și restricțiile vor fi menținute atât pe timpul zilei, cât și pe timpul nopții, în perioada menționată.

Citeste mai mult

Din țară

Când puteți merge cu biciclete și ambarcațiuni între Timișoara și Zrenjanin

Publicat

pe

Punctul temporar de trecere a frontierei de pe Canalul Bega, între Timișoara și Zrenjanin, va fi redeschis și în această vară pentru pietoni și bicicliști, iar într-unul dintre intervalele stabilite și pentru ambarcațiuni, în urma demersurilor inițiate de Consiliul Județean Timiș și cu aprobarea Inspectoratului General al Poliției de Frontieră Române.

În perioada iunie–august 2026, traversarea frontierei va fi posibilă în mai multe intervale, oferind acces la traseul transfrontalier de pe Canalul Bega.

Weekend-urile în care trecerea frontierei va fi posibilă sunt următoarele:

13–14 iunie pietonal (biciclete);

26–28 iunie pietonal (biciclete);

3–5 iulie pietonal (biciclete);

24–26 iulie pietonal (biciclete) și naval/portuar pentru ambarcațiuni;

5–9 august pietonal (biciclete);

28–30 august pietonal (biciclete).

În toate aceste intervale, traversarea frontierei se va face între orele 08:00 și 20:00, pe baza unui document de identitate valabil și cu respectarea reglementărilor în vigoare. În perioada 24–26 iulie, traversarea va fi posibilă inclusiv pe apă.

Traseul dintre Timișoara și Zrenjanin, amenajat pe digul canalului Bega, oferă una dintre cele mai lungi piste de biciclete din România, cu o lungime totală de aproximativ 70 de kilometri, dintre care 37 de kilometri pe teritoriul României, oferind astfel bicicliștilor posibilitatea unei experiențe complete de cicloturism transfrontalier.

Inițiativa Consiliului Județean Timiș continuă să susțină dezvoltarea turismului activ, mobilitatea sustenabilă și cooperarea transfrontalieră dintre comunitățile de pe cele două maluri ale canalului Bega.

Cei interesați să petreacă sfârșitul de săptămână la Zrenjanin pot găsi informații despre cazare și gastronomie pe www.visitzrenjanin.com .

Citeste mai mult

Locale

Primele autobuze electrice scurte intră în circulație, la Timișoara

Publicat

pe

De luni, primele autobuze electrice scurte intră în circulație pe liniile E4, E4B și 46.

Toate cele 30 de vehicule au ajuns deja la Timișoara și trec prin etapele de verificare și recepție.

Autobuzele au o lungime de 10 metri, o capacitate de minimum 65 de pasageri și 20 de locuri pe scaune. Sunt confortabile, nepoluante și accesibile pentru persoanele cu mobilitate redusă, părinții cu cărucioare și vârstnici.

Primăria Timișoara va continuă înnoirea flotei de transport public astfel încât se dorește ca transportul public să devină prima opțiune pentru cât mai mulți timișoreni.

Citeste mai mult

Articole recente

Cele mai citite